torek, 26. avgust 2008

Pivka jama & Črna jama

Težnostna stopnja: 1
Legenda:
1 - sprehajalna pot

2 - lahka pohodniška pot
3 - pohodniška pot
4 - težja pohodniška pot
5 - ekstremna plezalna pot

Dostop:
  • kamp Pivka jama (5 minut vožnje iz centra Postojne - smer Postojnska jama - Predjama)
Pivka jama je ena izmed podzemnih jam kompleta Postojnskih jam, ki je odprta za ogled. Dolžina celotnih Postojnskih jam je 23 km in 6 km od tega tvorita Pivka jama in Črna jama. Na ogled so 3-je kilometri, ki jih ob spremstvu vodiča prehodimo v 90 minutah.
Ob plačilu vstopnine dobimo čelado s svetilko, kar pa je bolj lepotni dodatek kot nujna zaščita. Za ogled jame se je potrebno primerno obleči in obuti saj je v jami precej vlage in stalnih 13 stopinj celzija. Priporočljiva je vetrovka, ki ne premoči takoj, saj znajo kaplje iz stropa namočiti naša oblačila.
Vstop v jamo se nahaja cca. 80 metrov za vhodom v kampu Pivka, ki je iz
hodiščna točka ogleda.
Izhodiščna točka v kampu Pivka

Pogled iz vhoda v jamo Pivka
V sami jami je možno videti od stalaktitov (visijo iz stropa) do stalagmitov (rasejo iz tal). Pot je lepo osvetljena in na vsake toliko nas vodič obogati z informacijami o nastanku jame, njene uporabe v času 1.sv vojne ipd. V jami je dovoljeno fotografirati a je za to potrebno kar nekaj mirne roke in uporaba bliskavice, saj je svetlobe, tudi za najobčutlivejše nastavitve svetlobnih pogojev, bolj za vzorec.
Skozi jamo teče reka Pivka, ki kasneje ponikne in se pojavi kot Ljubljanica ter konča svojo pot preko Donave v Črnem morju.
Reka Pivka katere gladina lahko naraste tudi do višine kjer smo stali mi, na steni pa je v temni barvi viden običajen tok v času visokega staja
Stalaktiti krasijo strop jame Pivka
Pot se vije skozi tunel, ki ga je izdolbla človeška roka in njena zahtevnost je primerna za vse starosti.

Zaradi osvetlitve z umetnimi lučmi se ponekod na stenah že pojavlja mahovje, ki nekako ne spada v podzemni svet.
Mah na levi strani osvetljene skale
V sami jami prebiva 34 različnih vrst živih bitij med katerimi pa ni netopirjev, saj je vhod v jamo prenizko da bi vanj zašli netopirji.
Naslednje slike ne rabijo komentarja saj njihova vsebina lepo prikazuje lepote te jame.


Iz jame Pivka nato vstopimo v Črno jamo, ki je dobila ime po svojih črnih kapnikih, za katere so strokovnjaki sprva menili, da so črni zaradi svoje mineralne sestave. Šele ob dejstvu, da so med njimi še aktivni (rastoči) kapniki, ki so normalne svetle barve, je postalo jasno, da so ostali dobili črno barvo zaradi saj ognja, ki je nekje v preteklosti divjal pred samo jamo in vanjo zanesel svoj temen dim. Ta se je vsedel na vlažne kapnike in postal del njih.
Stopničast vhod v Črno jamo
Pogled nazaj proti jami Pivka
Aktivni "beli" stalagmit (levo) in v ozadju črni stalagmiti
Ogled obeh jam se zaključi na prostornem platoju, kjer je možno narediti par dobrih fotk.
Zaključni plato
Izhod iz jame (v rdečem prijazen vodič)
Opremljen za več kot samo ogled te jame
Jami sta vsekakor vredni ogleda in glede na to, da je obisk Slovencev bolj izjema kot pravilo, bi bilo prav, da obrnemo statistiko v drugo smer.

Ni komentarjev: